Trzy pytania do Arniego Rotha – Distant Worlds: Vienna

230x180_ArnieRothJuż 13 i 14 września w Filharmonii Wiedeńskiej odbędą się dwa występy spod szyldu Distant Worlds: music from FINAL FANTASY, jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii koncertów muzyki z gier na świecie. Nobuo Uematsu jako gość specjalny, Susan Calloway w roli wokalistki, kilka specjalnych pozycji w repertuarze (Answers z FF XIV) – zapowiada się przednio. Nam z kolei udało się przeprowadzić krótka rozmowę z Arnim Rothem, pomysłodawcą całego przedsięwzięcia oraz dyrygentem Distant Worlds od ponad 10 lat.

Gracze Słuchacze: Przewodzisz Distant Worlds już niemal 10 lat. Jak utrzymujesz świeżość wypracowanej przez lata formuły? Czy jest coś, czego nie powiedziałeś jeszcze w temacie koncertowych aranżacji Final Fantasy?

Arnie Roth: Szczęśliwie się składa, że mamy do dyspozycji ogromne ilości muzyki, ponad 27 lat historii Final Fantasy. Próbowałem regularnie rozszerzać repertuar koncertów Distant Worlds o nowe pozycje. Tworzymy także występy tematyczne. Podczas obchodów 25-lecia Final Fantasy (rok 2012 – przyp. red.) zaprezentowaliśmy wiele świeżych aranżacji. W tym roku z okazji 20 rocznicy wydania Final Fantasy VI uwzględniamy muzykę tej odsłony w repertuarze każdego koncertu, zarówno wcześniej prezentowane utwory jak i całkiem nowe. Na koniec 2014 przygotowaliśmy specjalne aranżacje z katalogu Final Fantasy IX. Natomiast zbliżająca się wiedeńska odsłona Distant Worlds będzie gościć fantastyczną wokalistkę, Susan Calloway, co pozwoli na wykonanie większość najpopularniejszych piosenek z serii.

A tak mniej więcej brzmiał One Winged Angel wykonany podczas krakowskiego Distant Worlds w 2011 roku.

Gracze Słuchacze: Rozpocząłeś niedawno serię kameralnych koncertów Final Fantasty – A New World. Jak je przyjęto?

Arnie Roth: Bardzo entuzjastycznie! W tym miesiącu wydamy nagranie z premierowego koncertu tej serii. Występ miał miejsce 15 lutego w Londynie. Doszliśmy do wnioski, że na świecie jest wiele miejsc, w których fani domagają się koncertu Final Fantasy, ale brakuje im zaplecza technicznego do zorganizowania wydarzenia pokroju Distant Worlds, z ponad setką muzyków na scenie i towarzyszącą w tle wysokiej jakości projekcją wideo. Nasza nowa inicjatywa ma zapełnić tą lukę.

Gracze Słuchacze: Jak wspominasz koncert Distant Worlds na 4. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie? Czy uważasz, że w ciągu kilku lat koncert Final Fantasy jest w stanie ponownie zagościć w naszym kraju i dorównać wydarzeniu z 2011 roku?

Arnie Roth: Bez wątpienia bylibyśmy zachwyceni możliwością ponownego występu w Polsce w najbliższej przyszłości, szczególnie za sprawą fantastycznych fanów, jakich mieliśmy okazję spotkać podczas naszej ostatniej wizyty. Mam nadzieję, że niedługo zjawimy się tutaj z koncertem A New World: intimate music from FINAL FANTASY. Oczywiście wielkimi krokami zbliża się także wiedeński Distant Worlds. To nie tak daleko od Polski, dlatego mamy nadzieję zobaczyć wśród uczestników wielu polskich fanów.

 

Rozmawiał Arkadiusz Haratym. Wywiad przeprowadzony zdalnie (przez Internet). Specjalne podziękowania dla Andrei Warren oraz Stephanie Wright.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>