Oszukać przeznaczenie

Capsized – Movements
Composer: Solar Fields
Release date: 19-01-2009
Format: CD/Digital

Słyszeliście kiedyś o przypadku, by najpierw powstała ścieżka dźwiękowa a dopiero później sama gra? To właśnie przydarzyło się małej, niezależnej wytwórni o wdzięcznej nazwie Alientrap, odpowiedzialnej za Nexuiz (darmowego FPS-a bazującego na silniku pierwszej części Quake’a), Apotheon i indyka Capsized. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy twórcy z Alientrap ukończyli prace nad rzeczonym Capsized – kosmiczną, dwuwymiarową platformówką, wyglądem przypominającą nieco Metal Slug, ale charakteryzującą się mroczniejszą atmosferą. Szukając artystów chętnych do dodania muzycznej wisienki na indyczym torcie natknęli się na album Movements autorstwa nie byle kogo, bo samego Magnusa „Solar Fields” Birgerssona (Mirror’s Edge). Chłopcy z Alientrap postawili album za wzór dla muzyków, twierdząc, że doskonale odzwierciedla nastrój ich produkcji. W przypływie entuzjazmu zapytali także Birgerssona, czy nie użyczyłby im swojego dorobku. I szczęśliwie dla Capsized szwedzki specjalista od muzyki elektronicznej zgodził się na współpracę. Tak oto album wydany dwa lata wcześniej zyskał nowe życie, stając się nie tylko częścią indyczego projektu, ale również ową wisienką i to bardzo słodką.

Czysty elektroniczny ambient w wykonaniu Solar Fields wspaniale koresponduje z mało przyjaznym, acz pięknym i kolorowym światem obcej planety, w jakim przyszło nam się zmagać z wrednymi autochtonami. Bogate spektrum dźwięku, jakie nam oferuje czasem przyprawia o zawrót głowy. Spokojne szepty natury zmieniające się w dudniące fale ekscytacji i narastającego niepokoju nadają swoisty rytm rozgrywki. Artysta łączy syntetyczne bity z prawdziwymi oraz samplowanymi odgłosami dzikiej przyrody i aranżuje je w egzotyczny sposób. Dzięki temu mamy wrażenie, że dżungla żyje własnym życiem (słychać to szczególnie w utworze Discovering). To co przykuwa uwagę słuchacza, to skupienie na szczegółach; każda warstwa dźwięku została pieczołowicie zaplanowana. Wszystkie ze sobą współbrzmią i rezonują, tworząc powiew świeżego ambientowego powietrza. Plusa daję za scalenie gry Capsized, która wyróżnia się rozbudowanym silnikiem fizycznym i ciekawą grafiką, z nastrojową acz nieco niepokojącą twórczością szwedzkiego muzyka, co niezaprzeczalnie daje niezwykle oryginalny finalny efekt.

Movements to głęboko przemyślana, emocjonalna, muzyczna konstrukcja. Czasami pełna niepokoju i melancholii, jak w przypadku The Road to Nothingness, czy po prostu sprawiająca, że grawitacja przestaje mieć znaczenie (Circles of Motion). I choć prawie każdy utwór jest dłuższy niż 8 minut, nie sposób się nimi znudzić.

Capsized – Movements
01
Sol
7:44
02
Circles of Motion
8:09
03
Discovering
11:03
04
Sky Trees
7:05
05
The Stones are not too busy
9:21
06
Dust
5:01
07
Das Bungalow
5:33
08
Feelings (Album edit)
7:12
09
Patterns
4:08
10
The Road to Nothingness
6:46
11
Breeze
7:35

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>