Odświeżona muzyka z Final Fantasy XII już do kupienia

Reedycje klasyków na współczesne platformy to czysty biznes dla wydawców i developerów, ale też sporo okazji do rozczarowań. Nie chodzi tyle o jakość przełożenia starego na nowe, a konfrontację nostalgii ze stanem faktycznym — po prostu niektóre gry mocno się zestarzały  i choćby twórcy stawali na głowie, pewnych rzeczy nie przeskoczą.

Square Enix, w którego katalogu wydawniczym reedycje zagościły na stałe, niedawno przygotował Final Fantasy XII: The Zodiac Age, ostateczną wersję drugiej pełnoprawnej Fantazji z PS2. Produkcja wtedy kontrowersyjna, zapamiętana zdaje się wyłącznie przez pryzmat rewolucyjnych zmian w mechanice, mogła zostać równie chłodno przyjęta w 2017 (jak na standardy serii). Tymczasem niespodzianka — wszyscy kochają „parszywą dwunastkę” (86% na Metacriticu), od fajnej kreacji świata, przez gameplay, na muzyce kończąc.

Kolosalna ścieżka Hitoshiego Sakimoto (Uematsu już wtedy wziął rozbrat z SE, choć kilka jego utworów kreatywnie zaadoptowano) została na potrzeby reedycji totalnie odświeżona. W pracę nad FINAL FANTASY XII THE ZODIAC AGE Original Soundtrack zaangażowano pełną orkiestrę symfoniczną, a także prywatne studio Sakimoto, Basiscape. Wcześniej podobnie potraktowano muzykę Final Fantasy X HD, jednak oprawa XII, w zamyśle bardziej symfoniczna, zyskała zdecydowanie więcej (przepraszamy fanów retro synthu).

Zgodnie z panująca modą FINAL FANTASY XII THE ZODIAC AGE Original Soundtrack, ponad 6 godzin muzyki, debiutował na dyskach Blu-ray. Album dostępny jest także w edycji limitowanej, rozszerzonej o Special Arrangement CD, zestaw akustycznych aranżacji wybranych utworów.

Sample do przesłuchania na oficjalnej stronie wydawnictwa. Zakupu fizycznych kopii można dokonać za pośrednictwem Square Enix Online Storeedycja podstawowa za 53 $, zestaw rozszerzony o wspomniane aranżacje za 63$ plus przesyłka. Wersja cyfrowa do pobrania choćby z iTunes (20 $).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>