Dziewczyna z fortepianem

Child of Light
Composer: Béatrice Martin
Release date: 29-04-2014
Format: CD / Digital

I tatuażami. Béatrice Martin (rocznik 1989), pseudonim Coeur de Pirate, wywołała zamęt w naszym planie recenzji, a Child of Light otrzymał najwyższy priorytet do kupna, przesłuchania i oceny. Dlaczego? Dała nadzieję na powiew świeżości, bo i sama gra miała na starcie wiele atutów. Inspiracje twórczością Miyazakiego, Amano, do tego dwuwymiarowy, bajkowy, pastelowy świat wzmocniony silnikiem Raymana – wyjątkowe warunki, aby mogło zakwitnąć coś oryginalnego. 

Child of Light wygrywa przede wszystkim dwoma przymiotami – melodyką i orkiestrą. Symfonicznie stroni od hollywoodzkiego patosu, bardziej przypominając pełne szacunku i statecznego rozmachu ilustracje do animacji Hayao Miyazakiego (Dark Creatures, Hymn of Light). Z drugiej strony Serce Piratki zadbało o nastrojowy minimalizm – tkające baśniową sieć popisy solistów na fortepianie, flecie i wiolonczeli. Cechą wspólną wszystkim kompozycji jest nastrojowość i poetyzm, nawet symfonia, jakkolwiek ciężko to wytłumaczyć, została wzięta w karby minimalizmu. Przesytu orkiestry nie doświadczymy nawet w tak bogatych utworach jak Jupiter’s Lightning.

Child of Light dlatego wydaje się tak francuski nie tylko ze względu na pseudonim Martin, ale mimowolne reminiscencje ścieżki dźwiękowej do Amelii. Yann Tiersen mógłby uściskać Coeur de Pirate (Leave your CastlePatches of Sky!), odrobiła lekcję wplatania emocji między nuty. Brak charakterystycznego dla filmu z Audrey Tautou akordeonu zrekompensowano właśnie fortepianem i smyczkami (Aurora’s Theme, Little Girl, Gen). Béatrice Martin to na co dzień wokalistka, płytę zamknęła więc łagodną, zabarwioną popem balladą Off to Sleep.

Kanadyjska bombonierka okazała się ostatecznie pełna francusko-japońskich czekoladek. Dychotomia jest tylko pozorna, tak naprawdę baśniowe, orkiestrowe fanfary i popisy słowackiej symfonii oraz ta bardziej kameralna, nie-orkiestrowa część tworzą stylową, liryczną jedność. Pojedyncze o mniejszym bagażu emocjonalnym (Victory) to tylko szczypta gorzkiej przyprawy. Dla albumu pełna rekomendacja i znak jakości Graczy Słuchaczy – to jedna z pozycji obowiązkowych na ten rok. 

Child of Light - lista utworów
01
Pilgrims on a Long Journey
3:31
02
Aurora's Theme
3:28
03
Magna's Heart
2:35
04
Jupiter's Lightning
2:07
05
Final Breath
2:04
06
Patches of Sky
3:18
07
Dark Creatures
2:05
08
Little Girl, Gen
2:48
09
Bolmus Populi
1:29
10
Leave Your Castle
3:51
11
Metal Gleamed in the Twilight
4:35
12
Funeral Dirge
0:46
13
Down to a Dusty Plain
2:56
14
Woods Darker than Night
2:12
15
Path of the Eclipse
2:23
16
Hymn of Light
4:38
17
Victory
0:38
18
Off to Sleep
4:25

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>