Dobre i Darmowe – pełna lista

Poniżej prezentujemy wam listę całkowicie darmowych, legalnie do pobrania ścieżek dźwiękowych z gier. Przeważnie udostępniane są przez twórców na stronach konkretnych tytułów lub przez samych kompozytorów. Zestawienie będzie regularnie uzupełniane o nowe pozycje, więc warto od czasu do czasu tutaj zaglądać.

Uwaga na koniec – wiele z zamieszczonych tutaj odnośników przekieruje was na serwis Bandcamp. Stamtąd albumy możecie pobierać za co łaska – to wy ustalacie, ile chcecie zapłacić. Może to być oczywiście 0, ale jeśli któryś z albumów przypadnie wam do gustu, sypnijcie groszem.  Kompozytorzy z pewnością to docenią.

 

[Aktualizacja]

Niektóre linki przepadły i zostały wykreślone, zostawiłem jednak opisy jeśli ktoś chciałby szukać albumów na własną rękę. Za bodaj trzy pozycje trzeba już niestety płacić, ale to groszowe sumy (2-3$), więc również je zostawiłem.

 

 

200x200_AfterfallInsanityAfterfall: InSanity Original Soundtrack Extended Edition(Marcin Przybyłowicz, Arkadiusz Reikowski, Przemysław Laszczyk)

Muzyczne standardy filmów grozy, często ze skrętem w stronę muzyki akcji albo wręcz przeciwnie – minimalizmu, ambientu, dronu. Jak na tak pokaźne rozmiary (70 minut rozpisane na 38 kawałków) wchodzi gładko, a niektóre kombinacje potrafią pozytywnie zaskoczyć. Warto? Fanom post-apokalipsy polecam w pierwszej kolejności – wszak to rodzime podejście do gatunku, w dodatku jedno z pierwszych, które zawitało do gry.

200x200_AlphaSquadAlpha Squad (Grant „Stemage” Henry)

Popularny aranżer i gitarzysta, chyba najlepiej kojarzony z projektu Metroid Metal, tym razem w roli kompozytora. Zmiana to jednak czysto formalna, bo brzmi jak typowy Stemage – energetycznie i melodyjnie, czasem tylko skręcając w stronę thrashu na modłę C&C: Red Alert wg Franka Klepackiego. Niemniej smaczne i pożywne.

 

 

200x200_AnomalyWarzoneEarthAnomaly: Warzone Earth Original Soundtrack (Piotr Musiał)

Rzadko sięgamy po ścieżki z produkcji na smartfony (przeważnie dlatego, że ze świecą szukać podobnych wydawnictw), ale Anomaly: Warzone Earth wg Piotra Musiała każe baczniej przyglądać się temu segmentowi rynku. Polak w niewiele ponad 16 minutach upakował mocną sekcję rytmiczną, elektronikę, gitarowe granie oraz odrobinę muzycznej Azji (bliższej i dalszej). Kombinacja dała niepozbawiony budżetowego posmaku, ale wciąż solidnie skrojony action score – dobra przystawka do czegoś większego. Plus znakomity motyw przewodni.

200x200_Anomaly2Anomaly 2 Original Soundtrack (Piotr Musiał)

Tylko trochę dłuższy od poprzednika, ale na wielu płaszczyznach zdecydowanie bardziej dopracowany. Z przerysowanego action score’u Piotr Musiał przeszedł w brudniejsze, dojrzalsze, stonowane brzmienie. Aż strach pomyśleć co mógłby zdziałać z większym budżetem.

 

 

200x200_theAnswerTHE ANSWER – Armored Core Tribute Album – (Mattias Häggström Gerdt)

Pop-rockowy miszmasz, raz bardziej taneczny, raz bardziej gitarowy. Płyta sygnowana logiem OverClocked Remix, ale pozbawiona charakterystycznej „losowości” aranżacji na rzecz spójnej wizji (bo wizji jednej osoby, a nie grupy, jak to ma przeważnie miejsce). Dodajmy jeszcze wysokie walory techniczne, niezły repertuar, okazjonalne popisy wokalne Jillian Aversy i Dei Vengen, a otrzymamy świetną składankę, klejnot koronny repertuaru OCR.

 200x200_ArcadeArcade (Machinae Supremacy)

Wysoce energetyczne, power metalowe granie zakrapiane dźwiękami SID stacji, z wokalem i bez. Przeważnie twórczość własna, ale Szwedzi przemycili też dwa świetne remiksy – znany już niektórym The Great Giana Sisters oraz równie doskonały Sidstyler (aranżacja Freestylera od Bomfunk MC’s). I właściwie tyle powinno wystarczyć za rekomendację, szczególnie, że reszta płyty nie odbiega poziomem.

 

200x200-ArcanumArcanum Original Computer Game Soundtrack (Ben Houge)

Niecodzienny soundtrack oparty wyłącznie na grze smyczków. Miejscami surowy i wymagający, oferuje jednak ambitne, przemyślane podejście do tematu narracji muzyką. Dla wielbicieli instrumentów smyczkowych Arcanum to pozycja obowiązkowa, nie wspominając już o tym, że warto popłynąć na fali nostalgii.

 

 

200x200_beyoundGoodandEvilBeyond Good & Evil The Original Soundtrack (Christophe Héral)

Szalenie różnorodny, przyjazny, tajemniczy i naprawdę rozrywkowy soundtrack do jednej z najbardziej ambitnych francuskich gier (a może i w ogóle). Ambient, pop, rap, funk, nie brakuje ani cięższego brzmienia, ani solowych motywów na fortepian.

 

 

200x200_BioshockBioshock Original Soundtrack(Garry Schyman)

Ciężka i duszna atmosfera podwodnej utopii Rapture genialnie ukazana przez Garry’ego Schymana. Tęskne melodie, nerwowa gra smyczków, wyśmienicie wplecione efekty dźwiękowe (urywki akordeonu, skrzypienia, kapanie) i jeszcze raz smyczki. Od chwytającego za serce motywu głównego po wizgi i orkiestrowy chaos. Pozycja obowiązkowa dla fanów i melomanów, warto pamiętać, że OST dodawany był do edycji kolekcjonerskiej gry w formie płyty winylowej.

230x180_TheBlackBoxThe Black Box (aivi & surasshu)

Uroczy album koncepcyjny, łączący talenty dwojga artystów – pianistki Aivi Tran oraz chiptunowego specjalisty Stevena „surasshu” Velema. Kombinacja, choć wydawałoby się wykluczająca, sprawdza się świetnie. Poza oryginalnymi kompozycjami na płytę trafiły także aranżacje z Katamari Damacy, Legend of Zelda oraz całkiem niezły komiks. Lekkie jazzowanie dla każdego – błędem byłoby nie spróbować.

 

200x200_blackMesaBlack Mesa Original Soundtrack (Joel Nielsen)

Mocna rockowa nuta, nieustępująca poziomem elektronika, a wszystko sprawnie skontrastowane solowym fortepianem i skrzypcami. Jak na tego typu projekt (oprawa muzyczna fanowskiej modyfikacji gry) bardzo wysoka jakość, utrzymana przez cały, niemal godzinny album. Godna reinterpretacja oryginalnej ścieżki do Half-Life’a.

 

 

 200x200_deBlob2de Blob 2 Original Soundtrack (John Guscott)

Jive, salsa, dance pop i funk. Dużo funku. W dodatku wszystko na żywo, a dla maniaków jakości przewidziano nawet wersję bezstratną. Może brakuje polotu i finezji jaki prezentuje tożsamy klimatem Little Big Planet, album wciąż jednak z łatwością przywołuje lato. W ramach bonusu autor opublikował również aranżacje koncertowe, jakie cieszyły gości imprezy promującej premierę gry.

 

 

200x200_BloodrayneBetrayalaBloodrayne: Betrayal The Official Soundtrack (Jake Kaufman)

Odpowiedź Jake’a Kaufmana na szeroko pojętą muzykę z Castelvanii. Trochę Nightwisha, trochę Sonata Arctica, wszystko skrojone do przystępnej grom formie. Miejscami płaskie brzmienie gitary trochę psuje ostateczny efekt, ale nadal warte zachodu. W zestawie dodatkowo alternatywna, chiptunowa wersja.

 

 

200x200_bulletstormBulletstorm Original Soundtrack (Michał Cielecki, Krzysztof Wierzynkiewicz)

Action score z całym dobrodziejstwem inwentarza – bombastyczną symfonią przeplataną co rusz pędzącą na złamanie karku elektryczną gitarą i elektroniką. Na dłuższą metę przytłacza, ale skromnie dawkowany warty grzechu. Prawdopodobnie pierwsza ścieżka rodzimych twórców wykonana w pełnym, orkiestrowym składzie (Słowacka Orkiestra Symfoniczna).

 

200x200_BokidaOSTBokida Original Soundtrack (Xavier „mv” Dang)

Przyjazny, nastrojowy ambient wzbogacony samplową symfonią; albo na odwrót – proporcje są dość wyrównane. Ważne jednak, że w obu przypadkach kombinacja działa bez zarzutu. Sama gra wciąż pozostaje w sferze testów i objazdowego, festiwalowego dema, ale chętni mogą się z nią zmierzyć już teraz, bezpośrednio z przeglądarki.

 

 

The Cat Got The Milk (Chris Randle)200x200_CatgotMilk

Kompaktowy albumik o brzmieniu równie przewrotnym jak jego nazwa. Teoretycznie można go wrzucić gdzieś między ambient a elektronikę, w tym przypadku jednak szufladkowanie niewiele pomaga i choćby dlatego warto posłuchać. Urzekający, a przy tym tak krótki, że nie ma czasu się znudzić.

 

 

 Corporeal (Jim Guthrie)200x200_Corporeal

12-minutowy albumik z przykładowymi melodiami, jakie można „skomponować” podczas grania w Sound Shapes (przy wykorzystaniu sampli Jima Guthrie). Urokliwa elektronika zahaczająca o chiptune z pewnością umili wam kwadrans albo dwa. Aż chciałoby się więcej.

 

 

230x180_DivineDivinityDivine Divinity Original Soundtrack (Kirill Pokrovsky)

„Specyficzny” to chyba najlepsze określenie dla tego albumu. Niby łatwo nazwać poszczególne gatunki – ambient, folk, subtelną symfonię, wszystkie trzy na raz – ale trudno wskazać tożsamą pracę, jakiś punkt odniesienie. Ścieżka wymaga podobnej wytrwałości jak opisany już w zestawieniu Torchlight 2 (to w większości ciągły ambient, nieczęsto przerywany bardziej wyrazistą melodią), nie będzie to jednak trud zmarnowany. Pozytywnie nietypowa ścieżka.

 Divinity II: Ego Draconis (Kirill Pokrovsky)200x200_EgoDraconis

Żywsze melodie, mniej sampli, ale wciąż ten sam specyficzny klimat „muzycznego retro fantasy”, jaki towarzyszył poprzednim albumom Divinity. Zdecydowanie najbogatszy i najbardziej dopracowany zestaw z darmowego repertuaru Pokrovskiego. Jeśli wcześniejsze ścieżki odstraszały was siermiężnością, ta być może obudzi wasze smocze Ja.

 

 

6 thoughts on “Dobre i Darmowe – pełna lista

  1. Świetny pomysł z tą listą, z czasem pewnie się tu zbierze pokaźna miarka pozycji. IMO gratka dla każdego, zwłaszcza dla początkujących wyjadaczy VGMu, bo z podobnym (wyszczególnionym) spisem jeszcze się nie spotkałem.

  2. Fakt, nie zauważyłem i z początku rzeczywiście bardzo zdziwiłem się dlaczego tak się stało…:o. Jednak jak tak patrzę na datę publikacji to pokrywa się ona jeszcze z okresem, w którym miałem dość długą przerwę, nie tylko od ścieżek dźwiękowych z gier, ale ogólnie od jakiejkolwiek aktywności w internecie. W każdym razie, Twoja lista jest pokaźna i rzetelnie opisana, godna konkretnej pochwały (jak i wielokrotnie cały Twój wkład w promocję muzyki z gier:)). Jednakże, jeśli słusznie mniemam, jest to zamknięty i już konkretnie zakopany artykuł. Zaś tutaj mamy do czynienia z wyeksponowaną, zintegrowaną częścią całego przedsięwzięcia. Darmowe audio publikacje, ze względu na łatwość dostępu, są czymś bardzo istotnym dla każdego, pragnącego poszerzyć swoje horyzonty, entuzjasty, a już zwłaszcza dla tych bardziej początkujących. Powinny być zatem (moim zdaniem), jednym z podstawowych narzędzi promocyjnych, odpowiednio silnie uwydatnionym. Dlatego powtórnie popieram ten pomysł i liczę na jego godne, regularne rozwijanie.

  3. Faktycznie idea darmowców w takiej formie to pomysł gby jeszcze z czasów jego redaktorowania na gm. Potem pieczę nad listą przejął Arek, a teraz wymyśliliśmy bardziej chwytny szyld, graficzną otoczkę i będziemy ciągnąć DiD tak długo jak się da.

  4. Jak milutko, naszło mnie na OST z Torchlight, zaglądam tu i oto jest! 🙂

  5. Bo to dobra lista jest nieskromnie przyznam ;] A na aktualizację nr 6 też mam kilka niezłych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>