Best of 2017 — nominacje Graczy Słuchaczy

Okładka Roku

Zabawne, liczba nowych winyli i wydawnictw (nośnik powszednieje w zawrotnym tempie) wcale nie przysporzyła nam równie wielu fajnych obwolut. A może już przywykliśmy do nowych standardów i możemy wybrzydzać? Mimo to wyszła nam tylko jedna nowość w gromadzie nostalgicznych reedycji. Tutaj króluje Mondo.

 

b2017_SH1. Silent Hill Original Video Game Soundtrack 2XLP, Mondo 2017 (Akira Yamaoka)

Łatwo przekładać wizualnie Ciche Wzgórze na symbole, tych w grze nie brakuje. Trudniej wyjść poza horrorową sztampę, brutalizm i banalną grozę. Z tylu momentalnie kojarzonych z serią obrazów Sam Wolfe Connelly zaadoptował scenę z gry w żaden sposób nie zaakcentowaną — zdezelowanego jeepa protagonisty, Harry’ego Masona. Tajemnicy dodają kolory, żółtawy odcień przegniłego papieru, brak tytułu na froncie. W kontekście gry subtelnie i ze smakiem.

b2017_DBsides2. dannyBsides (Danny Baranowsky)

Przegrywamy z nostalgią, ale w najlepszym, ironicznym wydaniu. Album z muzyką niewykorzystaną Baranowsky’ego „zdobi” kicz drugiej połowy lat 90. — narkotyczne kolory, przaśne 3D, typowe pomysły na okładki wakacyjnych składanek Bravo Hits. A ten klip promocyjny, no po prostu bajka.

 

 

b2017_AnotherWorld3. Another World: Official Soundtrack, Black Screen Records 2017 (Jean-François Freitas)

Mało kto adaptuje scenę bezpośrednio z gry na potrzeby okładki, ale też mało która gra na to pozwala. Oszczędna oprawa Another World tutaj zdaje egzamin. Superkomputer z czołówki zamieniony na super gramofon — sympatyczny pomysł, dziwnie pasujący do samej gry.

 

 

b2017_Castlevania34. Castlevania III: Dracula’s Curse Original Video Game Soundtrack 2XLP, Mondo 2017 (Konami Kukeiha Club)

Z czterech dotychczasowych winylowych reedycji Castlevanii część trzecia to prawdziwy cukierek dla kolekcjonerów. Front zdobi ilustracja Sachina Tenga, co już dla niektórych stanowi wystarczającą rekomendację. Czterej bohaterowie złączeni jedną jaźnią, z tyłu głowa Draculi przechodząca w labirynt — prosta symbolika przedstawiona w niebanalny, ale przede wszystkim zachwycający technicznie sposób (anatomiczne detale).

 

b2017_Portal5. Portal Original Video Game Soundtrack LP, Modno 2017 (Aperture Science Psychoacoustics Laboratory)

10 urodziny gry uczczone kolekcjonerskim winylem. Na froncie prosty, elegancki Companion Cube i fajne zaprojektowane obi (wkładka informacyjna, popularne rozwiązanie w japońskich wydawnictwach muzycznych, ale nie tylko), przywodzące na myśl lekką wersję okładek techno z lat 90. Samą obwolutę skonstruowano tak, by można ją było otwierać z dwóch stron; jedna „otwiera portal”, druga zamyka. Sprytne!

 

b2017_StaffcircVol36. STAFFcirc vol. 3⇋: TERMINAL VICE (STAFFcirc)

Czasami wystarczy dobra ilustracja i gra luźnych skojarzeń. STAFFcirc (inaczej Sexy Toads and Frogs Friends Circle) produkują eksperymentalny chiptune; muzyka z gier to bardziej temat wyjściowy, konwencja do przeinaczania. Titas Antanas Vilkaitis nieźle złapał ten klimat w kolorach i luźnej, komiksowej kresce.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>