Best of 2016

gif

Coroczne, tradycyjne kłótnie zastąpiła tym razem wyjątkowa jednomyślność. Zgoda! Zgoda! (Gracze Słuchacze wysuwają się na przód sceny). Niech zagrzmią werble, a zza kurtyny wytoczą się złote winyle. I tak dalej.

Cztery kategorie, tym razem najbardziej kontrowersyjnym wyborem, z powodu ilości kandydatów, będzie album roku. Zwycięzcom składamy wyrazy uszanowania. Szacunek Graczy Słuchaczy.

 

110x700_AlbumRoku

Samorost 3 (Floex) — To jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy otrzymujesz to czego się spodziewasz, a jednocześnie coś całkiem nowego. Dziwny balans między wyjściem ze strefy komfortu a wracaniem tych samych melodii. Ewolucja kontra rewolucja. Samorost 3 podąża takim złotym szlakiem. Symfoniczne elementy, które nigdy w takim stopniu nie występowały w pracach Czecha (a i tak ich obecność tutaj jest dość skromna), stanowią zgrabne przedłużenie  pomysłów już znanych — lekkiego jazzowania, intymności brzmienia, niewymuszonej lekkości.

Tomáš Dvořák odgrażał się, że będzie to jego ostatnia ścieżka do gry, przynajmniej do czasu zrealizowania kilku jeszcze niezapowiedzianych, solowych projektów. Życzymy mu równie fantastycznych dokonań jak tegoroczny Samorost.

 

110x700_RemixAlbumRoku

Determination (RichaadEB, Ace Waters) — Undertale współczesnym klasykiem muzyki z gier — to fakt. I choć przez ostatni rok przybyło kilka świetnych składanek (przygotowujemy o tym zestawienie, niestety wciąż w piekarniku) Determination pozostaje na szczycie i przy okazji zdobywa nasz tytuł Best of 2016. Nie ukrywamy, że kupiła nas część pierwsza autorstwa RichaadEB-a. Dawno nie bawiliśmy się tak dobrze przy słuchaniu metalu (pop metalu, melodic metalu — zależy od doktryny). Banalny, oczywisty pomysł, ale zrealizowany po mistrzowsku, bez zadęcia i kombinowania, precyzyjnie i skutecznie. Blue Side Ace’a Watersa w takim towarzystwie wypada „tylko” dobrze, stanowiąc jednak solidną przeciwwagę dla agresywniejszej połowy. Sukces dopełnia jakość nagrania, przejścia między utworami, selekcja i cały ten techniczny, mało interesujący żargon, który zaniedbany z łatwością pogrąża całą płytę.

 

110x700_OkladkaRoku

350x350_FTLcover

FTL: Faster Than Light Vinyl Soundtrack (Ben Prunty) — Doświadczenia zawodowe Arka postawiłyby na pracę Olly’ego Mossa, jednak ostatecznie uznaliśmy, że to pomysł zbyt precyzyjny — dobry na plakat, jako oprawa muzyki drażni surowością. Dlatego nagradzamy Iam8bit i ich FTL: Faster Than Light Vinyl Soundtrack*. Odpowiedzialny za ilustrację Leif Podhajsky odwołuje się do gry na poziomie najbardziej podstawowym. Prędkość nadświetlna jako narkotyczna feeria barw, pilot rozerwany na fotony, a wszystko to jak kadr kubrickowskiej Odysei Kosmicznej 2001.

Mamy też słabość do zdjęć — rzadka praktyka przy tego typu wydawnictwach, nadająca obwolutom pewnej powagi. Tutaj również to działa, świetnie kontrastując z dość pogodną, zwyczajną oprawą samej gry.

*Okładka była już znana w 2015 roku, ale oficjalna sprzedaż albumu ruszyła w 2016.

 

110x700_polskaRzecz

350x350_ShadowWarrior2

Shadow Warrior 2 (Adam Skorupa, Krzysztof Wierzynkiewicz, Michał Cielecki) — Shadow Warrior nieźle wyglądał w mediach już przed premierą, ale podobnego sukcesu nie wróżył nikt. Jasne, gra ma swoje problemy, te jednak nie dają rady z grosem zalet. A muzyka to element uniwersalnie wychwalany. Metal kontra Azja — gitarowy łomot, a zaraz obok japoński flet, „biały śpiew”, elektryczne skrzypce i dużo więcej melodii względem części pierwszej (ale to już wymóg odgórny developera). Muzyczny testosteron, można się spocić od samego słuchania. Shadow Warrior 2 to nasza ulubiona polska produkcja 2016, ale i czołówka najfajniejszych kreacji audio zeszłorocznych FPS-ów.

Wisienką na torcie byłby promo singiel Stana Busha, temu jednak poświęcono oddzielną płytę. Uwzględniono natomiast zwiastunowy I am Power od Monster Music i Mr. Illch a.k.a. Też spoko.

2 thoughts on “Best of 2016

  1. no i super ze Shadow warrior 2 wygral polska rzecz roku bo dla mnie tez najfajniejszy polski soundtrack ale troche niestety niedoceniany mam wrazenie. chyba jeden z najlepszych main themow w ostatnich latach

  2. Nom, trochę znienacka mnie tym wzięli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>