Best of 2013 – nominacje Graczy Słuchaczy

Wybory NajNaj to często rzecz kontrowersyjna, na dodatek nie zawsze potrzebna. W tej materii jesteśmy jednak tradycjonalistami i nie potrafimy odmówić sobie wydania kilku werdyktów. Nominacje i połączony z tym wybór ma być ukłonem od dziennikarzy-amatorów w stronę konkretnych osób, drogowskazem dla Niedzielnych Czytelników oraz sprawiać, że na żołądku poczujemy ciepło dobrze spełnionego obowiązku. W przyszłości przewidujemy specjalną galę i rozdanie nagród, chcielibyśmy, żeby poprowadziła ją Kate Upton albo Shakira, ale na razie musi wystarczyć gloryfikujący baner i nasze mądrości.

 

Płyta Roku

Dla każdego „płyta roku” będzie czymś innym, ale na tytuł ten zawsze składają się takie przymiotniki jak Ciekawa, Spójna, Świeża, Intrygująca, Bezpretensjonalna czy Zaskakująca. Po prostu musi mieć prawie tyle zalet, co Gracze Słuchacze. Oto nasi faworyci.

200x200_guacameele1. Guacameele! Original Soundtrack (Rom di Prisco)

Rom Di Prisco, na co dzień DJ i spec od elektroniki, sprawnie łączy charakterystyczne instrumentarium i temperament twórczości Meksykanów z własną muzyczną domeną. Akustyczne gitary, mandoliny i trąbki, wszystko spojone nowoczesnym beatem – tak brzmi mariachi A.D. 2013.

 

 

200x200_GRID22. GRID 2 Official Soundtrack (Ian Livingstone)

Elektronika z symfonią w mocnym tandemie. Styl i jakość przywodzą na myśl bardziej FPSy czy nawet wysokobudżetowe filmy akcji niż ścigałkę. Pomysłem może nie grzeszy, ale samą werwą zmusza by ciągle wracać po więcej. Action score z polotem, a w dodatku całkiem darmowy.

 

 

200x200_Majo-no-Hyakihei3. Majo to Hyakkihei Original Soundtrack (Tempei Sato)

Folk? Pop? Na pewno ktoś z tej rodziny, choć japońskie wychowanie wyklucza pewny osąd. Osobliwy, humorystyczny miszmasz sprawnie wymyka się zaszufladkowaniu, nierzadko balansując na granicy „grzesznych przyjemności”. Łatwo dać się złamać.

 

 

200x200_rememberMe4. Remember Me Original Soundtrack (Olivier Deriviere)

Precyzyjna pod względem melodii symfonia agresywnie krojona elektroniką –   brzmi jak bluźnierstwo, a jednak porywa. Deriviere świetnie wykorzystuje zalety obu form, popisując się niespotykanym wcześniej w jego pracach wyczuciem proporcji i pomysłem. Cyberpunk muzycznie zdefiniowany na nowo.

 

 

200x200_LP35. Lost Planet 3 Original Soundtrack (Jack Wall)

Zabawne, jak biegunowo odległa jest stylistyka okładki od konwencji albumu. Konieczną dawkę elektroniki i chłodnych brzmień przyćmiewają ciepłe, westernowe klimaty, a muzyka przywodzi na myśl bardziej kapelusze i rewolwery niż czekany wbite w zmarzlinę. Nieoczekiwany, oryginalny soundtrack, a zarazem jedno z ciekawszych dokonań Jacka Walla.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>