Zegar bez kukułki

To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement Album
Composer: Yasunori Mitsuda
Release date: 14-10-2015
Format: CD

Na To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement Album przyszło czekać jakieś 5 lat. W 2011 roku, po wydaniu Myth: The Xenogears Orchestral Album, Yasunori Mitsuda potwierdził, że trwają prace nad albumem zawierającym aranżacje utworów z serii Chrono. Pięć lat to dużo, ale już po pierwszym przesłuchaniu wydaje się, że po drodze coś poszło nie tak.

Największą bolączką jest jakość aranżacji. Słuchając takich utworów jak Wind Scene, Marbule czy Frozen Flame ma się wrażenie, że to tylko zastąpienie oryginalnych sampli „żywymi” instrumentami. Wind Scene grane przez „kwintet” fortepianowy brzmi zjawiskowo pięknie, ale czy 16-bitowy oryginał był mniej ciekawy, wzruszający, cudowny? Marbule, radosne, żywe, z celtyckimi naleciałościami – tak jak lwia część utworów stworzona na potrzeby Chrono Crossa. Frozen Flame i The Bend of Time doczekało się solidnej orkiestracji. Utwory te brzmią świetnie, ale jak bardzo podobnie do oryginału.

Drugim – wcale nie mniejszym – mankamentem tego albumu są piosenki. Tutaj trochę mocniej przyłożono się do aranżacji. Jednak mimo pięknego i potężnego głosu Sarah Alainn (RADICAL DREAMERS, To Far Away Times), czy delikatnego i uroczego Laury Shigihary (Corridors of Time, On The Other Side) melodia i brzmienie oryginału gdzieś ginie – szczególnie w przypadku tej drugiej pani. Time’s Scar to jedyny chlubny wyjątek na całym albumie. Mocna, gitarowa aranżacja, z wplecionym riffem zapożyczonym od Led Zeppelin, delikatnymi smyczkami oraz bardzo oszczędnym wokalem Koko Komine. Od samego początku nie pozostawia złudzeń z jakim utworem mamy do czynienia, ale także nie staje się jego kalką.

Niewiele myśląc, szybko znajduję o wiele lepsze albumy dedykowane Chrono Triggerowi – fanowski Time & Space – A Tribute to Yasunori Mitsuda, czy Chrono Trigger Symphony (1-3). A gdyby poszukać w sieci aranżacji utworów z obu gier, sądzę, że można było by stworzyć coś ciekawszego niż To Far Away Times. Yasunori Mitsuda 18 lat temu stworzył CREID, album tak dobry, że dziś każda następna praca Japończyka (oczywiście w kategorii albumów z aranżacjami) jest do niego porównywana. Jak na razie żaden nawet w najmniejszym stopniu nie zbliżył się do jego poziomu.

To Far Away Times: Chrono Trigger & Chrono Cross Arrangement Album
01
Time's Scar
4:47
02
RADICAL DREAMERS
5:31
03
Wind Scene
4:28
04
Schala's Theme
4:07
05
The Frozen Flame
3:21
06
Marbule
4:01
07
The Bend of Time
3:35
08
Corridors of Time
3:54
09
On The Other Side / Epilogue ~ To Good Friends
4:12
10
To Far Away Times
4:36

3 thoughts on “Zegar bez kukułki

 1. Zawsze mi się zdawało, że fani czekają właśnie na album, który dosłownie przeniesie te najpopularniejsze motywy na grunt symfonii/ folku z Irlandii. Coś jak xenogearsowy Myth, tylko lepiej, albo Chrono Trigger Orchestra Extra Album, tylko bardziej. I po cichu liczyłem, że to właśnie będzie To Far Away Times . Wyszło tak trochę ech, choć wciąż nie mogę wyjść z podziwu, że w ogóle wyszło. Sam dałbym oczko w górę, bo instrumentale (The Frozen Flame, Marbule, The Bend of Time) brzmią bardzo fajnie.

  A w ogóle to myślałem, że zaaranżowany Time’s Scar kompletnie ci nie podjedzie i będziesz szczególnie na nim wieszał psy 😀

 2. A ja patrząc na waszą skalę punktową i jej opis, myślałem by dać 2+.

  Myślę, że CT i CC akurat nie potrzebują takich albumów i To Far Away Times mogłoby nie wychodzić. Obie ścieżki dźwiękowe są świetne, rozpoznawalne i stały się klasyką (czy czymś w tym rodzaju).

  A moją opinię o orkiestracji (czy też „przeniesieniu” sampli na „żywe” instrumenty) to pewno znasz, więc nie będę się rozpisywał i streszczę – jestem na nie!

  • Symfonicznych płyt nigdy za wiele, akolito Sakimoto 🙂

   Ale trzema mu przyznać, wie co robi – ten jego Dragon’s Crown to fajna rzecz i nie wiem, czy tak dobrze by się sprawdził na żywych instrumentach (w grze i poza nią).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>